JIŽ 29 LET ZKUŠENOSTÍ NA TRHU
Menu
 

Jak udržovat čistou vodu v bazénu?

Jak udržovat čistou vodu v bazénu?

Pořídit si bazén je splněným snem, ale zároveň začátkem péče o čistotu vody, tak aby byla vždy křišťálově čistá a průzračná jako v laguně. Nemějte obavy, údržba a čištění vody v bazénu sice zabere nějaký čas a vyžaduje i určité znalosti, ale není to zase až tak těžké. Lze se to rychle naučit a my Vám k tomu poskytneme několik užitečných tipů.

 

Zastřešení bazénu Universe

 

Poznejte svůj bazén a jeho části

V první řadě byste měli znát svůj bazén, tj. vědět, z jakých jednotlivých částí se skládá. Nejprve si tedy přečtěte dokumentaci k vašemu bazénu společně s návodem na jeho údržbu – tyto dokumenty by vám měl poskytnout každý seriózní výrobce či prodejce. Pro lepší pochopení se můžete podívat i na různá online videa, kterých je v současnosti na internetu více než dost. Znalost základních částí vašeho bazénu a jeho technického zázemí vám poté pomůže při vaší snaze udržet bazén ve skvělé kondici, včetně kvality vody. Usnadní a urychlí vám to také řešení případných problémů.

 

Pečujte o bazén

Abyste udrželi vodu v bazénu průzračnou a čistou a mohli si neustále dopřávat kvalitní zážitek z koupání, je důležité zaměřit se zejména na tyto části bazénu:

  • skimmer a filtrační systém
  • vnitřní stěny a dno bazénu
  • zdroj vody a její složení
  • použitá bazénová chemie

V dalších částech tohoto článku se zaměříme na několik konkrétních úkonů, které byste neměli zapomínat pravidelně provádět.

 

Zastřešení bazénu Ravena

 

Kontrolujte hodnotu pH vody v bazénu

V první řadě pravidelně kontrolujte, jaká je hodnota pH vody ve vašem bazénu. Cílem je udržovat hodnotu pH vody v rozmezí 7,0 až 7,4. Pokud se naměřená hodnota vychýlí z tohoto rozmezí, je třeba použít speciální přípravky pro zvýšení nebo naopak snížení hodnoty pH. Hodnotu pH kontrolujte alespoň jednou týdně (doporučujeme toto provádět i v zimních měsících, kdy je bazén zazimovaný). Soupravu pro testování úrovně pH, jakož i přípravky pro zvýšení či snížení pH, koupíte v každém obchodě s bazény.

 

Čistěte skimmerový koš

Skimmer je technické zařízení, které postupně nasává vodu z hladiny bazénu a odvádí ji do filtrace, kde se voda čistí. Součástí skimmeru je sítko na hrubé nečistoty, neboli tzv. skimmerový koš, který brání vniknutí větších mechanických nečistot, které mohou plavat na hladině bazénu (jako jsou např. větvičky, listí či jiné přírodní nečistoty, ale také jakékoliv cizorodé předměty, např. papírky, plastové kelímky apod.) do filtračního okruhu. Je nezbytné udržovat skimmerový koš neustále čistý, jinak by nečistoty v něm zachycené mohly postupně pronikat až do filtrace a zbytečně ji zanášet.

 

Odstraňujte řasy a nečistoty ze stěn a ze dna bazénu

Pokud si všimnete, že na stěnách či na dně bazénu rostou řasy, měli byste vodu ihned ošetřit přípravkem určeným speciálně pro ničení řas. Jakmile se potom řasy uvolní, okamžitě je pomocí speciálního bazénového vysavače vyluxujte pryč z bazénu. V případě, že uvidíte kromě řas i jiné hrubé nečistoty na stěnách nebo na dně bazénu, použijte na jejich odstranění vhodný bazénový kartáč.

 

Zastřešení bazénu Laguna

 

Udržujte dostatečnou cirkulaci vody

Proudící voda podporuje čistící efekt a zpomaluje usazování a bujení nečistot. Udržujte proto dostatečnou cirkulaci vody v bazénu a budete mít vodu mnohem čistší a průzračnější, neustále připravenou pro koupání. Cirkulaci vody ovlivňuje již výběr tvaru bazénu (pro optimální cirkulaci vody jsou vhodnější zaoblené tvary, naopak obdélníkové či hranaté bazény mají často problém s oběhem vody v rozích). Když pomineme tvar bazénu, můžete cirkulaci vody ovlivnit tím, že budete udržovat čerpadlo a filtrační systém co nejčastěji v chodu. Vaše bazénové čerpadlo byste měli provozovat alespoň 10 až 12 hodin denně (v ideálním případě by se nikdy nemělo zastavit). U filtrace pak nezapomínejte ani na její pravidelné čištění.

 

Udržujte optimální výšku hladiny vody

Pro optimální fungování a výkon filtračního okruhu a čerpadla musí být hladina vody v bazénu přímo na středové úrovni skimmeru. Pokud je hladina vody příliš nízká, běží čerpadlo na sucho a můžete ho i spálit. Pokud jsou dvířka skimmeru, kterými se nasává voda včetně nečistot, zcela ponořena pod hladinou bazénu, nebude skimmer správně fungovat.

 

Mějte přehled o údržbě, plánujte údržbu

Nespoléhejte se na to, že si budete vždy pamatovat, co všechno jste v rámci údržby bazénu udělali. Veďte si záznamy o provedené údržbě a přidejte i poznámky o koncentraci použité chemie. Budete tak mít perfektní přehled o vašem bazénu, kromě toho můžete tyto údaje využít také pro postupné vypozorování toho, co je pro váš bazén a kvalitu vody v něm skutečně nejlepší. U větších a rozsáhlejších činností v rámci údržby si naplánujte dopředu jejich termíny. A konečně také pamatujte na to, že v tom nejste sami, a jednoduše požádejte ostatní členy domácnosti, aby vám s údržbou bazénu pomohli.

 

Zastřešení bazénu Universe

 

Buďte všímaví a nic nepodceňujte

A ještě jedna obecná rada na závěr. Buďte všímaví ke svému bazénu, kontrolujte kvalitu vody jak vizuálně tak i pomocí technických pomůcek (viz měření hodnoty pH) a nic nepodceňujte. Případné problémy řešte okamžitě, nečekejte ani dny nebo hodiny.

 

Přejeme vám krásné koupání a radovánky v bazénu.